رشته مهندسی برق

معرفی رشته مهندسی برق

امروزه با فراگیر شدن استفاده از انرژی الکتریکی به عنوان یک انرژی کاملاً سازگار با محیط زیست، ضرورت افزایش تولید آن از یک طرف و تقاضای روز افزون برای انتقال، کنترل و پردازش سریع تر اطلاعات در قالب سیگنال های الکتریکی از طرف دیگر، مهندسی برق را به یکی از مهم‌ترین و پرتقاضاترین زمینه‌ های مهندسی در دانشگاه و صنعت تبدیل کرده است. دانشجویان و محققان این شاخه از مهندسی به مطالعه و ارائه ایده های نو در زمینه های مرتبط با الکتریسیته و الکترومغناطیس، مدارهای مجتمع و ادوات نیمه هادی، پردازش، کنترل و مخابره اطلاعات می ‌پردازند.

رشته مهندسي برق در مقطع كارشناسي داراي 5 گرايش الكترونيك، مخابرات، كنترل، قدرت و مهندسی پزشکی ( بیوالکتریک) است. البته گرايش­هاي فوق در مقطع ليسانس تفاوت چنداني با يكديگر ندارند و هر گرايش با گرايش ديگر تنها در 30 واحد يا كمتر متفاوت است. و حتي تعدادي از فارغ التحصيلان مهندسي برق در بازار كار جذب گرايش­هاي ديگر اين رشته مي شوند.

آینده شغلی، بازار کار

امروزه با توسعه صنایع کوچک و بزرگ در کشور، فرصت های شغلی زیادی برای مهندسین برق فراهم شده است و اگر می بینیم که با این وجود بعضی از فارغ التحصیلان این رشته بیکار هستند، به دلیل این است که این افراد یا فقط در تهران دنبال کار می گردند و یا در دوران تحصیل به جای یادگیری عمیق دروس و در نتیجه کسب توانایی های لازم، تنها واحدهای درسی خود را گذرانده­اند.

همچنین یک مهندس خوب باید، کارآفرین باشد یعنی به دنبال استخدام در موسسه یا وزارتخانه ای نباشد بلکه به یاری آگاهی­ های خود، نیازهای فنی و صنعتی کشور را یافته و با طراحی سیستم ها و مدارهای خاصی این نیازها را برطرف سازد. کاری که بعضی از فارغ التحصیلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نیز بوده­اند. و بالاخره یک مهندس مخابرات یا الکترونیک می تواند جذب وزارتخانه های ارتباطات و فن آوری اطلاعات، صنایع، دفاع و سازمان­های مختلف خصوصی و دولتی شود.

 کسانی که در رشته مهندسی  برق  فارغ التحصیل می شوند می توانند  پروانه نظام مهندسی گرفته ویک دفتر مهندسی راه اندازی کنند ودر امورطراحی و نظارت  تاسیسات  برقی ساختمان با مهندسین عمران،معماری و تاسیسات مکانیکی  همکاری داشته باشند.

اعضای هیات علمی

کارشناسان گروه های آموزشی ، کارگاهها وآزمایشگاهها

آقای غلام حسین  شاملی

کارشناس آموزشی دوره های کارشناسی مهندسی برق

53292247

 

 

 

 

رشته مهندسی برق

© 2018دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا. All rights reserved. طراحی و اجرا فرابرد شبکه