سوخت و آلودگی کمتر با اجرای طرح رانندگی اقتصادی

بهرام بحری در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا بیان کرد: مرکز تحقیقات خودرو، سوخت و آلودگی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا در حال فعالیت است و عمده تمرکز این مرکز بر مشکلات آلودگی هوا و سیستم‌های حمل و نقل خودروهایی است که از آن استفاده می‌کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا خاطر‌نشان کرد: نخستین هدف در راه‌اندازی مرکز تحقیقات خودرو، سوخت و آلودگی، تربیت نیروی نخبه در این رشته است.

وی یادآور شد: مدیران ارشد دانشگاه آزاد اسلامی به‌تازگی تمایل پیدا کرده‌اند که آموزش‌های کارمحور برگزار کنند تا دانشجو از مهارت‌های آموزشی بهره‌مند شود که در دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا و در این مرکز بر اساس سیاست‌گذاری‌های مقام‌های ارشد دانشگاه تلاش می‌شود.

بحری که دکترای مهندسی مکانیک گرایش موتورهای احتراق داخلی دارد، کاهش آلودگی هوا را از دیگر اهداف مرکز تحقیقات متبوع خود عنوان‌ کرد و افزود: در این راستا طرح‌های متعدد آموزشی با عنوان کنترل آلودگی یا آموزش در راستای بهبود خودرو برای تولید آلودگی کمتر اجرا کرده‌ایم.

رئیس مرکز تحقیقات خودرو، سوخت و آلودگی دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا افزود: در واقع اکنون سیستم خودروها به‌گونه‌ای است که در صورت کارکرد نامناسب و تعمیرات غیراصولی، آلودگی زیادی تولید می‌کنند و به همین دلیل در این مرکز آموزشی تمرکز بر خودروهای داخلی است.

عضو هیئت‌ علمی دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا یادآور شد: در دانشگاه شهرضا همه گرایش‌های مرتبط با خودرو در حال تدریس است و در این چندساله نیروهای خیلی خوبی تربیت‌ شده‌ که جذب مراکز خدمات خودرویی کشور شده‌اند.

وی افزود: ارتباط با مراکز خودروسازی از دیگر اهداف این مرکز تحقیقات بود تا بتوانیم برای بهبود کیفیت خودروها با آن مراکز همکاری داشته باشیم.

بحری یادآور شد: به دلیل حضور بنده در این دانشگاه و اینکه از همان ابتدا اساس کار دانشگاه آزاد شهرضا را بر مهندسی خودرو قرار داده بودند، این واحد پذیرای مرکز تحقیقات خودرو شد.

طرح رانندگی اقتصادی

عضو هیئت‌ علمی دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا افزود: در مرکز تحقیقات، طرح رانندگی اقتصادی را در دست مطالعه و اجرا داریم که این طرح در اتحادیه اروپا نیز در حال اجراست. در واقع این طرح می‌گوید که طوری رانندگی کنید که مصرف سوخت کمتر و به‌دنبال آن آلودگی کمتری داشته باشید.

بحری یادآور شد: اکنون کشورهای اروپایی قبل از گرفتن گواهینامه رانندگی در این دوره‌ها شرکت می‌کنند و متخصصان رانندگی به شیوه اقتصادی رانندگی را به داوطلبان آموزش می‌دهند و ما در درس‌های مقطع کارشناسی ارشد، تمام این درس‌ها را به‌صورت تئوری به دانشجویان آموزش می‌دهیم.

مطالعات خودرویی کار گروهی است

وی با اشاره به جنس مطالعات خودرویی اظهار کرد: به‌عنوان کارشناس و محقق در حوزه خودرو تمام اتفاقات خودرویی دنیا را تعقیب می‌کنم و با تمام پژوهشگران خودرو در ارتباط هستم. باید بگویم تحقیقات خودرو در کشورهای توسعه‌یافته به‌صورت کار گروهی است و هر دانشگاه با نوع توانایی که دارد گوشه‌ای از کار را می‌گیرد و انجام می‌دهد.

رئیس مرکز تحقیقات خودرو، سوخت و آلودگی دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در اقصی نقاط کشور واحدهای مختلف دارد، می‌توان طرح تحقیقاتی خودرویی را به واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی داد و سنگینی پروژه را بین این واحدها توزیع کرد.

بحری اظهار کرد: به‌عنوان یک محقق تأکید می‌کنم تمام اهدافی که در سیاست‌گذاری کلان دانشگاه آزاد اسلامی ازجمله درآمدزایی غیرشهریه‌ای و اشتغال‌زایی عنوان شده در واحد شهرضا قابل‌ دسترسی است.

رئیس مرکز تحقیقات خودرو، سوخت و آلودگی دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا عنوان کرد: طرح رانندگی اقتصادی را در دست بررسی و اجرا داریم که مصرف سوخت و آلودگی را کم می‌کند.

© 2018دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا. All rights reserved. طراحی و اجرا فرابرد شبکه