جامعه‌ دانامحور با تبدیل علم به ثروت شکل می‌گیرد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از شهرضا، فرید نعیمی ظهر امروز در مراسم روز دانشجو که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا برگزار شد با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای روز دانشجو درباره سند چشم‌انداز بیست‌ساله کشور اظهار کرد: «همه دستگاه‌ها در کشور باید به این سند توجه داشته باشیم. در این سند جایگاه ایران باید به کشوری توسعه‌یافته با جایگاه اول علمی، فناوری و اقتصادی که ترسیم شده دست یابیم و امروزه همه ما وظیفه داریم برای رسیدن به این چشم‌انداز تلاش و کوشش کنیم.»

وی خطاب به مدیران دانشگاهی عنوان کرد: «تربیت دانشجوی امیدوار به آینده ازجمله وظایف مدیران دانشگاهی است؛ بنابراین آینده دانشجو و دانشجوی آینده مسئله‌ای بوده که امروزه ما باید راه‌های موفقیت دانشجو را در پیش راه شما قرار دهیم.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا در مورد ویژگی دانشجوی موفق گفت: «دانشجوی موفق دانشجویی است که در ذهن خود این سؤال را مطرح کند که علمی که در حال مطالعه آن هستم، چگونه می‌توانم این علم را به ثروت تبدیل کنم؛ بنابراین اگر دانشجو در این فکر باشد، می‌توان گفت این دانشجو دانشجویی موفق و مدیر موفق آینده خواهد بود.»

سیر تحولات اقتصادی در عصرهای مختلف تاریخی

نعیمی به تبیین سیر تحولات اقتصادی در عصرهای مختلف تاریخی پرداخت و بیان کرد: «عصر اول، عصر کشاورزی بود یعنی کسی که زمین و آب بیشتری داشت بالطبع محصول بیشتری تولید می‌کرد و ثروتمند بود. عصر بعدی عصر صنعت بود، کشوری که منابع و نیروی کار داشت موفق بود. عصر دیگر عصر فناوری و اطلاعات یعنی تبدیل علم به یک محصول باارزش که می‌تواند ثروت‌آفرینی کند.»

وی با بیان تحولات دهه‌های قبل در بحث ثروت‌اندوزی مطرح کرد: «در دهه ۵۰ داشتن کارخانه بیشترین ثروت بود؛ اما امروزه خلاقیت و نوآوری می‌تواند دارای ثروت و سود زیادی باشد. به‌عنوان کشوری که منابع طبیعی داریم باید بدانیم خام فروشی در کشور اشتباه است. باید بتوانیم کشور را به سمتی ببریم که با استفاده از دانش محصولی را تولید کنیم که بیشتر از خام فروشی سود داشته باشد و مسلماً خواهد داشت.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا درباره نقش دانشجوی امروز تصریح کرد: «دانشجوی امزور باید با تولید علم ثروت فراهم کند و مقدمه این مهم قرار گرفتن دانشجویان در اکوسیستم کارآفرینی است. یک دانشجو باید بداند کارآفرینی چیست، الزامات کارآفرینی چیست. استارت‌آپ چیست. اینها مسائلی هستند که می‌تواند علم دانشجو را به ثروت تبدیل کند.

نعیمی با بیان راه‌های موفقیت دانشجو اضافه کرد: «اگر به دنبال این هستید که دانشجوی موفق شوید باید مسائل اطراف خود را شناسایی سپس راه‌حل علمی پیدا کنید و سپس علم خود را به‌عنوان یک ایده و نوآوری ارائه کرده تا به ثروت دست یابید.»

به گزارش آنا، در پایان این مراسم از دانشجویان رتبه‌های برتر در مقاطع مختلف با اهدای لوح سپاس قدردانی شد.

ایران باید به جامعه‌ای دانامحور تبدیل شود و راه رسیدن به این جامعه، آن است که به سمت اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کرده و علم را به ثروت تبدیل کنیم.»

© 2018دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا. All rights reserved. طراحی و اجرا فرابرد شبکه