پیوند صنعت و دانشگاه مهمترین برنامه دانشگاه ازاد اسلامی واحد شهرضا است.

نام و نام خانوادگی: سمت: مدرک: تلفن مستقیم: تلفن همراه: محل کار: تصویر پرسنلی::
دکتر حسین ایزدی
مسوول دفتر ارتباط با صنعت

و مسوول طرح پویش (تحصیل و اشتغال همزمان)

دکتری مهندسی پلیمر 03153292068 09133223319 دانشکده فنی طبقه سوم

شرح وظایف و اختیارات:


مراحل انجام کارآموزی:

دانشجویان گرامی، برای انجام کارآموزی (در شرایط کنونی)، نیازی به حضور شما در دانشگاه نیست و باید مراحل زیر طی شود تا نامه معرفی شما به صورت مجازی برای شما صادر و ارسال شود:

 1. ابتدا باید محل کارآموزی شما انتخاب شود که این کار توسط خود شما یا استاد راهنمای شما (و یا مدیر گروه مربوطه) صورت می‌گیرد. چنانچه موفق به انتخاب هیچ شرکت یا مرکزی نشدید، به مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه اطلاع دهید تا با هماهنگی استاد راهنمای شما، محلی برای شما در نظر گرفته شود.
 2. پس از انتخاب محل کارآموزی، استاد راهنمای شما (و نه مدیر گروه) بایستی طی یک پیام (در واتس اپ یا گپ یا پیامک) خطاب به مدیر ارتباط با صنعت تایید کنند که شما درس کارآموزی را با ایشان اخذ کرده اید و شرکت (یا مرکز) مربوطه هم مورد تایید ایشان است.
 3. پس از تایید استاد راهنما، شما باید مشخصات زیر را به صورت پیامی در واتس اپ برای مدیر ارتباط با صنعت ارسال کنید:
 • نام و نام خانوادگی
 • رشته و مقطع تحصیلی
 • شماره دانشجویی
 • کد ملی
 • نام استاد راهنما
 • نام شرکت انتخاب شده
 • اسم و سِمت مدیر عامل شرکت یا سرپرست کارآموزی و یا شخصی که نامه خطاب به ایشان نوشته شود.

پس از ارسال موارد فوق برای مدیر ارتباط با صنعت، نامه معرفی شما به شرکت (یا مرکز) مربوطه نوشته شده و طی دو تا سه روز کاری برای شما (در واتس اپ) ارسال می‌گردد.

دانشجویان گرامی دقت کنید که در شرایط کنونی، برای اخذ نامه معرفیِ کارآموزی نیاز به حضور شما در دانشگاه نیست و تمامی مراحل بالا به صورت مجازی طی شده و نامه نیز به صورت الکترونیکی توسط دفتر ارتباط با صنعت برای شما ارسال می‌گردد.

اطلاعات مورد نیاز:

با توجه به متن مربوط به مراحل انجام کارآموزی، لطفا مشخصات زیر را ارسال کنید؛

مشخصات دانشجو :

 • اسم
 • شماره دانشجویی
 • کد ملی
 • رشته و مقطع تحصیلی
 • نام استاد راهنمای کارآموزی.

مشخصات شرکت :

 • نام شرکت
 • اسم و سِمَت شخصی که نامه باید خطاب به ایشان نوشته شود.

در انتهای کارآموزی:

پس از گذراندن دوره کارآموزی در شرکت (یا مرکز)، شما دیگر نیازی به مسئول ارتباط با صنعت دانشگاه ندارید ولی بایستی مدارک زیر را آماده کرده و به استاد راهنمای خود ارائه دهید.

 • فرم k6 : این فرم را می توانید قبل از شروع دوره از سایت دانشگاه (و یا از مسئول ارتباط با صنعت دانشگاه) تهیه کنید و در انتهای کارآموزی باید سرپرست کارآموزی آن را تکمیل کرده و به شما تحویل دهد.
 • نامه شرکت: شرکت (یا مرکز) باید در جواب نامه معرفی شما، در نامه ای خطاب به دانشگاه اعلام و تایید کند که شما دوره کارآموزی را در آن شرکت (یا مرکز) از تاریخِ (شروع کارآموزی) تا تاریخِ (انتهای کارآموزی) گذرانده اید.
 • گزارش کارآموزی: همچنین شما باید در انتهای کارآموزی، گزارشی از دوره کارآموزی خود تهیه کرده و به صورت فایل word یا pdf به استاد راهنمای خود ارائه دهید. معمولا گزارشی حدود 30 تا 40 صفحه ای (شامل تاریخچه شرکت، زمینه کاری شرکت، مواد اولیه مورد استفاده در شرکت، محصولات شرکت و بازار فروش آنها، آزمایشها و استانداردهای انجام شده در شرکت و …) برای ارائه به استاد راهنمای کارآموزی کفایت می کند.

پس از ارائه مدارک فوق و ارائه گزارش کارآموزی برای استاد راهنمای خود، نمره کارآموزی توسط استاد راهنمای شما در فرم نمره کارآموزی وارد شده و پس از تایید مدیر گروه و کارشناس گروه، توسط اداره آموزش برای شما ثبت می شود.

روش گزارش نویسی کارآموزی:

فایل گزارش کارآموزی بسته به نوع و زمینه فعالیت شرکت، شامل سرفصلهایی مانند تاریخچه شرکت، زمینه کاری شرکت، مواد اولیه مورد استفاده در شرکت، روش های تولید و تکنولوژی های به کارگرفته شده در شرکت، اسامی و مشخصات محصولات شرکت، بازار فروش محصولات شرکت، واحدهای مستقر در شرکت شامل آزمایشگاه و واحد کنترل کیفیت و بررسی استانداردهای ارزیابی محصولات و … می باشد.

برای دانلود فرم پایان دوره کارآموزی K6 روی اینجا کلیک کنید.

برای دانلود فرم نمره کاراموزی روی اینجا کلیک کنید.

طرح پويش (طرح تحصيل و اشتغال همزمان)

افقی روشن به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا

 معرفی کلی طرح پویش

یکی از مهم­ترین دغدغه‌های والدین دانشجویان به هنگام ثبت­نام آنها در دانشگاه، بحث اشتغال آنها پس از تحصیل بوده و از سوی دیگر ایجاد زمینه شغلی مناسب برای دانشجویان نیز یکی از چالش­های دانشگاه است. در این میان یکی از مؤلفه‌های ایجاد اشتغال، فراهم کردن شرایط اشتغال در حین تحصیل دانشجو می­باشد چرا که این امر باعث می­شود دانشجو پس از فراغت از تحصیل، تجربه و مهارت کاری نیز کسب کرده باشد. از این­رو مدتی پیش همایش بزرگی تحت عنوان “طرح پویش” از سوی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان (خوراسگان) ارائه شد که بر اساس آن، دانشجویان هم­زمان با تحصیل به فعالیت در صنعت مشغول شده و صنعت نیز به ‌عنوان یک راهنمای کاربردی برای دانشجویان، توانمندی آنان را برای فعالیت در عرصه محیط واقعی کار افزایش خواهد داد. به طور خلاصه، بر اساس این طرح، دانشجو قادر است از همان ابتدای تحصیل در قالب این طرح و مشابه با درس کارآموزی (کارورزی) وارد واحد صنعتی و اداری مرتبط با رشته خود شده و به کسب مهارتهای کاری پرداخته و تا انتهای تحصیل خود در آن واحد صنعتی یا اداری مشغول بوده و حتی در انتهای تحصیل نیز در صورت تایید واحد مربوطه، در آن شرکت (مرکز) استخدام شود.

 • هدف اصلی دانشگاه آزاد اسلامی از اجرای طرح پویش

اولین و مهم­ترین هدف این طرح آشنایی دانشجو با محیط واقعی صنعت است و اینکه دانشجو صرفاً در محیط‌ دانشگاهی مشغول نباشد؛ در واقع بتواند وارد بستر واقعی کار شده و هم­زمان با تحصیل، مهارت‌های لازم را برای کار در واحدهای صنعتی کسب کند. در این راستا، دانشگاه آزاد اسلامی به ‌عنوان دانشگاه مسئله محور، تأثیر به سزایی در تربیت فارغ‌التحصیلان واجد مهارت کافی و دارای روحیه کار آفرینی ایجاد خواهد کرد. در کنار این هدف اصلی، موارد دیگری از جمله شناسایی افراد علاقه­مند و دارای شایستگی­های شغلی ویژه از طرف صنایع، تربیت نیروهای ماهر برای آینده صنعت کشور، هدفمند کردن پروژه­های تحقیقاتی و حل مسائل صنعت و استفاده از دانشجویان با استعداد در راستای شناخت تکنولوژی­های روز دنیا به عنوان اهداف و چشم­اندازهای آینده این طرح خواهد بود.

 • اهمیت و ضرورت اجرای طرح پویش

از آنجایی که بسیاری از دانشجویان در زمان فارغ‌التحصیلی از مهارت کافی در محیط واقعی کار برخوردار نیستند، دغدغه اشتغال را داشته و گاهی پس از دستیابی به شغل تخصصی خود، مدت زمانی را باید به‌عنوان کارآموز (کارورز) در خدمت مراکز و صنایع قرار گیرند. از سوی دیگر، بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی و مراکز صنعتی نیز از مقوله آموزشِ صرف در دانشگاه گلایه داشته و عنوان می­کنند که اغلب دانشجویان فارغ­التحصیل هیچ تجربه کاری ندارند که این قضیه در صورت استخدام دانشجو برای صنعت هزینه­های زیادی به منظور آموزش فارغ­التحصیلان به همراه دارد، به گونه­ای که تقریبا تمامی صنایع و مراکز به دنبال نیروهای دارای سابقه کار می­باشند. بنابراین آشنایی دانشجویان در زمان تحصیل با آخرین روش‌ها و تکنولوژی‌های روز دنیا در محیط واقعی کار و دانشگاه از ضروریات آموزش‌های دانشجویان بوده تا در زمان فارغ‌التحصیلی از مهارت کافی برخوردار شده و مشکل نیروی انسانی کارآمد بنگاه‌های اقتصادی و نهاد اجتماعی نیز برطرف شود.

 • شرایط و وظایف دانشجویان شرکت‌کننده در طرح پویش

شرایط دانشجویان در این طرح این است که همزمان با تحصیل باید از حداقل مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای اشتغال در صنایع یا مراکز مرتبط با رشته خود را دارا باشند که البته این موضوع در کمیته‌ای با حضور نمایندگان دانشگاه، اتاق بازرگانی و صنعت یا بنگاه اقتصادی مد نظر مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. همچنین مهارت‌آموزان در این طرح پس از اخذ تأیید فنی از کمیته مربوطه، می­توانند واحدهای کارآموزی طرح پویش را با توجه به مقطع تحصیلی خود (کارشناسی پیوسته 8 واحد، کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ۶ واحد، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی 4 واحد) انتخاب نمایند و در هر سال تحصیلی علاوه بر دروس رشته تحصیلی خود، به میزان دو واحد (معادل ۲۴۰ ساعت) از این طرح را اخذ کرده و با رعایت همه قوانین، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های دانشگاه و صنعت به اشتغال در مرکز صنعتی مربوطه بپردازند. حضور به‌موقع و حداقل دو روز در هفته در صنعت یا بنگاه اقتصادی مورد نظر و ارائه گزارش حضور و شرح فعالیت‌ها به استاد راهنمای خود در دانشگاه از دیگر الزاماتی است که منجر به استمرار مهارت‌آموزی دانشجویان عزیز شده و باعث می­شود دانشجو در طی دوره تحصیل به طور پیوسته با تکنولوژی و رویکردهای صنعت مختص رشته خود و حتی چالش­های صنایع مربوطه آشنا شود.

 • شرایط نهاد یا بنگاه اقتصادی محل اجرای طرح پویش

نهاد یا بنگاه اقتصادی محل آموزش ابتدا باید برای شرکت در طرح پویش اعلام آمادگی کند. دوم اینکه از استادان و مربیان باتجربه و مهارت کافی برای آموزش مهارت‌آموزان استفاده و آنان را به‌عنوان حامی دانشجو معرفی کرده و سوم اینکه نهاد یا بنگاه اقتصادی محل آموزش از تجهیزات و امکانات مناسب برخوردار بوده و ملزم به استفاده و به‌کارگیری آنها در راستای آموزش مهارت‌آموزان است. شرایط مربیان و استادکاران هم به این صورت بوده که باید از دانش، تجربه و تبحر لازم و کافی برای آموزش و حمایت از مهارت‌آموزان برخوردار باشند. وظایف مربیان و استادکاران در این طرح این است که باید نظارت مستمر بر کار مهارت‌آموزان داشته و گزارش‌های لازم را هر سه ماه به مسئولان ذی‌ربط در صنعت یا بنگاه اقتصادی و دانشگاه ارائه کنند.

 • امتیازهای کلی طرح پویش برای مهارت‌آموزان یا دانشجویان

آشنا شدن با علایق حرفه‌ای هر دانشجو، آشناشدن با محیط کار همزمان با تحصیل، توانمندسازی و ارتقای مهارت کار، ایجاد انگیزه تحصیلی، ظهور ایده‌های جدید دانش‌بنیان و کارآفرینی، در اولویت استخدام قرارگرفتن و کسب درآمد از طریق دریافت کمک‌هزینه تحصیلی از جمله امتیازهای این طرح برای دانشجویان یا مهارت‌آموزان است.

 • امتیازهای طرح پویش برای مرکز یا بنگاه اقتصادی محل آموزش

مشارکت در افزایش مهارت دانشجویان، استفاده از نیروهای جوان با آموزش‌های روز، شناسایی افراد دارای شایستگی‌های شغلی، تربیت نیروی ماهر برای آینده خود، حل مسائل صنعت از طریق هدفمندکردن پژوهش‌های دانشگاهی(پایش)، هدفمندکردن پروژه‌های تحقیقاتی، ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان جدید با مشارکت نیروهای جوان معرفی‌شده و استفاده از ظرفیت نیروهای انسانی توانمند در راستای مأموریت‌های آموزشی ازجمله‌ امتیازهای طرح پویش برای مرکز یا بنگاه اقتصادی محل آموزش است.

دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا