معرفی رشته روان شناسی

مقدمه ایی بر علم روانشناسی:

“روح و روان” مسئله ایست که گذشته و اکنونِ ذهن انسان را به خود مشغول کرده است. در جهان امروز تقریبا هیچ فعالیت و حرفه ای یافت نمی شود که به درک و اندیشه انسانی وابسته نباشد در نتیجه روانشناسی با تمام جوانب زندگی انسان مدرن پیوندی ناگسستنی ایجاد کرده است و کمتر کسی را می توان سراغ داشت که از “علم روانشناسی” بی نیاز باشد. رشد علم، تکنولوژِی و سطح رفاه عمومی موجب شده تا آدمی وقت بیشتری برای تفکر و اندیشه در جهت بهبود زندگی خود پیدا کند. بنابراین مسائل، مشکلات و حتی بیماری های نوظهوری در این میان پدید آمده که نیاز به یافتن راه حل، درمان و پیشگیری را دوچندان میکند؛ راه کاری که امروزه در اختیار علم روانشناسی قرار دارد. در واقع هدف اصلی رشته روانشناسی بررسی وضعیت های انسان در  مواجهه با موارد مختلفی است که در زندگی برای وی پیش می آید.

روانشناس قدرت ذهن خوانی، پیشگویی و معجزه ندارد بلکه فردی ست که با توجه به علم و شناختی که از انسان و فرایندهای روانی او دارد در طول مدت زمانی مشخص با توجه به اشتیاق و پذیرش فرد او را در بهبود عملکرد زندگی یاری می نماید. برای مثال: به احتمال زیاد اکثر ما روزی دارای فرزند خواهیم شد. اگر از روانشناسی رشد آگاهی پیدا کنیم، خواهیم دانست که مراحل مختلف زندگی چگونه است و این آگاهی کمک خواهد کرد که فرزندان، و در نتیجه ی آن نسل سالم تری تربیت کنیم و جامعه سالم تری داشته باشیم.

برای موفقیت در این رشته شرایطی از قبیل: داشتن صداقت و گشاده رویی، داشتن مهارت های ارتباطی و شنونده خوب بودن، علاقه به انسان ها و برقراری ارتباط با آنها، انعطاف پذیری، امین و محرم اسرار بودن و داشتن مهارت های تصمیم گیری و حل مساله لازم است.

با توجه به حالات متفاوت و گوناگونی رفتارهای بشری، این علم در شاخه های مختلف تخصصی شده تا روانشناس هر شاخه بتواند رفتارهای مربوط به آن زمینه را مورد مطالعه دقیق قرار دهد.

شاخه های مهم این رشته عبارت اند از:

1) روانشناسی عمومی

2) روانشناسی بالینی

3) روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

4) روانشناسی خانواده

5) روانشناسی سنجش و اندازه گیری(روان سنجی)

6) روانشناسی صنعتی-سازمانی

7) روانشناسی تربیتی

8) روانشناسی کودکان استثنائی

9) روانشناسی مثبت گرا (اسلامی)

10) ارشد مشاوره(در چهار گرایش)

فرصت های شغلی رشته روانشناسی:

فارغ التحصیلان کارشناسی در رشته روانشناسی می توانند در مراکز دولتی از جمله بهزیستی، شهرداری، نیروی انتظامی، سازمان زندان ها، کانون اصلاح و تربیت،بیمارستان ها، مراکز مشاوره، مربی مهد و یا به عنوان معلم و یا مشاور مدرسه مشغول به کار شوند. ضمن اینکه با دریافت مجوز از بهزیستی می توانند برای تاسیس مهد کودک و خانه سالمندان اقدام نمایند. فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد می توانند به عنوان کارشناس در مراکز دولتی مثل بهزیستی، شهرداری، نیروی انتظامی، سازمان زندان ها، کانون اصلاح و تربیت،به عنوان معلم یا مشاور مدرسه در آموزش و پرورش، در کلینیک های درمانی و مشاوره ای و اعتیاد و همکاری با روانپزشکان در زمینه های تشخیصی و درمانی فعالیت کنند و یا با دریافت مجوز از سازمان نظام روانشناسی برای تاسیس کلینیک مشاوره اقدام نمایند. همچنین فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری در این رشته نیز در مراکز علمی و پژوهشی کشور از جمله مراکز جذب فارغ‌ التحصیلان این رشته مشغول به کار می‌شوند و می‌ توانند به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه ها به کار تحقیق و تدریس در دانشگاه بپردازند.

درآمد این رشته:

روانشناسی به صورت فردی هزینه های زیادی به همراه دارد که ممکن است سود زیادی برای فرد به همراه نیاورد. اما در کار تیمی، بازدهی کلینیک افزایش پیدا میکند و افرادی که در شغل روانشناسی فعالیت دارند، سود بیشتری میکنند. قطعاً درامد ماهانه یک روانشناس بدون شناخته شدن رضایت بخش نمیشود و با تبلیغات از طریق ویدئوها، همایش ها و کارگاه های آموزشی رایگان میتوانند که افراد را برای کارهای مشاوره ای جذب کنند. درآمد روانشناسان با توجه به میزان دانش علمی، تجربه، شهر محل کار، خصوصی یا دولتی بودن محل کار و… متفاوت است.

مهاجرت از طریق رشته روانشناسی:

 آلمان یکی از کشورهایی میباشد که دانشجو رشته روانشناسی را به  خوبی جذب میکند، البته  متقاضی ها باید پایه ی ارشد روانشناسی داشته باشند و دوره هایی که در کشور آلمان برگزار میگردد را شرکت کنند و به زبان آلمانی هم مسلط باشند.

کانادا هم گزینه خوبی برای مهاجرت در رشته روانشناسی است. البته پایه مدرک باید دکتری باشد و دانشجوها دوره های برگزارشده در کشور کانادا رو شرکت کنند و به زبان انگلیسی مسلط باشند.