معرفی علوم سیاسی و روابط بین الملل

آشنایی با رشته علوم سیاسی و آینده شغلی آن

هدف
امروز هیچ ملتی نمی‌تواند جدا از دیگر ملتها و بی‌اعتنا به آنچه در دیگر نقاط عالم می‌گذرد زندگی کند و هر اتفاقی کم یا بیش سریع یا کند به نوعی در سرنوشت او تاثیر خواهد گذاشت مطالعه تحولات جهانی و گاه پیش‌بینی اتفاقات و بررسی تاثیر آنها و نحوه برخورد هر کشور با آن ، کار متخصصان علوم سیاسی و روابط بین‌الملل است.
محور سیاست خارجی هر کشور تامین منافع ملی است. شناخت منافع ملی و عوامل تامین کننده و تهدید کننده آن را کارشناسان علوم سیاسی به عهده دارند. هدف از این رشته تربیت کارشناسان و تحلیلگران و متخصصان سیاست خارجی و روابط بین‌الملل است. در رشته علوم سیاسی مسایل و موضوعات زیر بنایی عرصه سیاست به صورت دانشگاهی و علمی بررسی می شود و در واقع یک اندیشمند علوم سیاسی لایه های زیرین و عمیقتر مسایل سیاسی را می شکافد و به همین دلیل قضایا را از بعد تازه ای تحلیل می کند .
هدف رشته علوم سیاسی تربیت سیاست شناسائی است که بتوانند راهکارهای مناسبی ارائه بدهند تا منافع متضاد یک جمع که در چارچوبی به نام کشور زندگی می کنند، با یکدیگر تلفیق داده شده و در نتیجه چرخ مملکت بخوبی به گردش درآید .
ماهیت
آنچه مردم به نام سیاست و مسائل سیاسی می‌شناسند با سیاست به مفهومی که در رشته علوم سیاسی مطرح است، تفاوت بسیار دارد و دانشجویان موفق این رشته نیز نه یک سیاستمدار بلکه یک سیاست‌شناس خواهند شد. علوم سیاسی به عنوان یک رشته دانشگاهی با علوم سیاسی به عنوان بحث‌های تخصصی در مورد مسائل سیاسی تفاوت دارد.
علوم سیاسی به عنوان یک رشته دانشگاهی به بررسی اندیشه‌ها و نظریه‌های سیاسی و کارکرد آنها در عرصه جامعه می‌پردازد و به عبارت دیگر رشته علوم سیاسی یعنی ارائه یکسری نظریه‌ها و یا یکسری ابزارها و راهکارهایی که بر اساس آنها هر جامعه شرایط و مشکلات حال را بررسی کرده و از پیش پا بر می‌دارد و برای حرکتها و اقدامات بعدی یعنی ترسیم فضا برای مسیر آینده برنامه‌ریزی می‌کند و همچنین از تجارب و دستاوردهای بشر که در طول تاریخ در عرصه اجتماع به دست آورده است، بهره‌ می‌برد. پس می‌توان گفت که علوم سیاسی در عین این که به حال نگاه کرده و برای آینده برنامه‌ریزی می‌کند، ریشه‌اش در گذشته می‌باشد.
توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه
دانشجوی علوم سیاسی باید کتب تاریخی بخصوص تاریخ سیاسی را دوست داشته باشد و فلسفه را با علاقه بخواند .
دانشجوی علوم سیاسی باید فردی منطقی بوده و نظریاتش مستند به دلیل و مدرک باشد و کسی است که قدرت ابتکار و توانایی فکری وسیعی داشته باشد و ریشه‌ها را شناسایی بکند و اوج بگیرد و از بالا مشکلات را ببیند و با همه اقشار جامعه ارتباط داشته باشد تا بفهمد که مردم جامعه‌اش به چه فکر می‌کنند و نیازهای آنان چیست.
داشتن شم و علاقه به مسایل سیاسی و برخورداری از یک دید عمیق و وسیع ویژگی‌هایی است که دانشجوی علوم سیاسی باید داشته باشد.
وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
در 8 دانشگاه کشور کارشناسی ارشد علوم سیاسی وجود دارد و گرایش روابط بین‌الملل جزو گرایش‌های کارشناسی ارشد می‌باشد.
رشته‌های مشابه و نزدیک به این رشته
حقوق و تاریخ
آینده شغلی و بازار کار
در روابط عمومی‌ها : هر روابط عمومی که بخواهد کار عملی و صحیح انجام دهد نیازمند وجود یک کارشناس سیاسی است.
سازمان‌های بین‌المللی: نمایندگی هر کشور در یک سازمان را متخصصان علوم سیاسی بر عهده دارند.
در حال حاضر فارغ‌التحصیلان رشته علوم سیاسی در بخشهای سیاسی و حقوقی سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و همچنین در صدا و سیما و روزنامه ها مشغول بکار می‌باشند. اگر هدف از آمدن به دانشگاه را به دست آوردن نوعی بصیرت بدانیم ، رشته علوم سیاسی ریشه در تمدن بشری دارد اما متاسفانه با وجود قدمت دیرینه و اهمیت این رشته در تاریخ بشر ، جایگاه آن در کشور ما چندان مشخص نیست و در نتیجه وضعیت استخدامی فارغ التحصیلان این رشته با دشواری و محدودیت هایی روبرو است .
سازمانها و وزارتخانه های بسیاری می توانند فارغ التحصیلان رشته علوم سیاسی را جذب کنند که در این میان وزارت امور خارجه از همه شاخص تر است اما در حال حاضر حتی فارغ التحصیلان روابط بین الملل نیز به سختی جذب این وزارتخانه می شوند و وزارت امور خارجه نیاز به نیروی جدیدی ندارد .
امروزه حدود 90% فارغ التحصیلان علوم سیاسی با مشکل اشتغال روبرو هستند به همین دلیل اگر داوطلبی به امید یک آینده شغلی روشن می خواهد وارد رشته علوم سیاسی شود بهتر است که از این رشته صرف نظر کند .
در آخر لازم است گفته شود که با وجود تمامی این مشکلات اگر دانشجویی واقعاً علاقمند بوده و در این رشته متبحر باشد و همچنین قلم خوبی داشته باشد از نظر شغلی مشکلی نخواهد داشت و حتی سازمانهای مختلف به دنبال او خواهند بود . فارغ التحصیل این رشته می تواند در آموزش و پرورش نیز تدریس نماید.
با این وضعیت شغلی که ذکر شد اغلب دانشجویان این رشته هنگام ورود شناخت و علاقه لازم را نداشته اند اما یک دانشجوی خوب رشته علوم سیاسی ، دانشجویی که می داند چرا به این رشته آمده و با دیدی باز این رشته را انتخاب کرده است نباید نگران آینده شغلی اش باشد .
معرفی رشته روابط بین الملل

رشته روابط بين الملل از جمله رشته هاي نوپا در عالم سياست به شمار مي رود . سابقه اين مبحث به عنوان يك رشته دانشگاهي حداكثر به سال هاي ميان دو جنگ جهاني برمي گردد. در واقع، پس از رو برو شدن با مصائب جنگ جهاني اول، بشريت به طور كلي و محققان و دانشمندان به طور اخص در صدد كشف و تبيين ريشه ها و چگونگي رفتار دولت ها در صحنه بين المللي برآمدند. بنا بر اين همان طور كه از علت تشكيل اين رشته مشخص است، موضوع اصلي در آن كشف، بررسي و علت كاوي رفتار دولتها( و اخيرا مجامع بين المللي) در عرصه بين المللي مي باشد. با شعله ور شدن آتش جنگ جهاني دوم، محافل علمي دنياي غرب توجه بيشتري به اين حوزه مطالعاتي مبذول داشته و چارچوب منظم تر و علمي‌تري بدان بحشيدند. از آن پس روند تكامل رشته روابط بين‌الملل شدت گرفته و و تا كنون قالب هاي فكري، رويكردها ، نظريه ها و مدل هاي گوناگون بسياري براي درك مسائل بين‌المللي ارائه گرديده است. همين تنوع و گوناگوني شيوه هاي برخورد با روابط بين‌الملل موجب سر در گمي و حيرت دانشجويان و محققان تازه كار شده است. اين مساله در غرب كه زادگاه اوليه اين رشته علمي است اساتيد و محققان را بر آن داشته است تا با طرح كلي و منسجم مباحث اين رشته و معرفي مختصر رويكردها و نظريه هاي رايج از سر در گم شدن تازه واردان اين وادي جلوگيري نمايند.

در كشور ما آشنايي با اين رشته بسيار ديرهنگام تر از غالب كشورها آغاز گرديد. و متاسفانه هنوز هم به مانند ساير زير شاخه هاي علوم سياسي نتوانسته است.جايگاه شايسته اي را كسب نمايد. و حتي از اين حيث از ساير زير شاخه هاي علوم سياسي نيز موفقيت كمتري داشته است. و كمتر در كشور ما بدان توجه مي شود و متخصصان اين رشته كمتر در جايگاه خود و در شغلي كه تخصص آن را كسب كرده اند، مشغول به كار مي شوند و در عوض افرادي با تخصص هاي غير مر تبط در مشاغلي كه با رشته روابط بين الملل مشغول به كار مي شوند( هر چند به كار گيري افراد در رشته هاي غير تخصصي يكي از مشكلات عمومي در كشور ما به حساب مي آيد لكن اين مساله در رشته هاي مرتبط با علوم سياسي و خصوصا رشته روابط بين الملل بروز بيشتري دارد) با مراجعه به وزارت خارجه و بررسي كاركنان اين وزارت به عنوان يكي از عمده ترين جاهايي كه مر تبط با رشته روابط بين الملل است، هر چه بيشتر با محجور ماندن و عدم توجه به اين رشته در كشور ما آشنا خواهيد شد. در صورتي كه بهره مندي از متخصصان اين رشته مي توانست بسياري از مشكلاتي را كه نا آشنايي برخي مسولين با اين رشته براي كشور پديد آورده بود. را كاهش دهد. ولي متاسفانه اوضاع در كشور به گونه اي است كه هر كسي به خود جرات مي دهد كه به راحتي بدون اينكه كمترين تخصصي داشته باشد در اين عرصه اظهار نظر كند. و تحليل ها ي عاميانه در جامعه ما رونق بسياري يافته است و حتي اساس برخي از تصميم گيري ها هم همين تحليل هاي عاميانه است كه به تحليل كوچه و خياباني معروف است، شايد بارها به رانندگاني برخورد كرده باشيد كه زمين وزمان را به هم مي دوزند و چنان اوضاع بين المللي را تحليل مي كنند، كه انگار اشراف كامل بر تمام مسائل دارند. و اينكه افرادي كه حتي شايد فقط از دور نامي از رشته روابط بين الملل شنيده باشند از پذيرش مسوليت هاي خطير مرتبط با اين رشته، كوچكترين ترديدي به خود راه نمي دهند. و همين مساله هم خود باعث ياس و نا اميدي دانش پژوهان اين رشته گرديده است و خود باعث گرديده است كه تلاش و تحقيق و پژوهش در اين رشته در كشورما از غناي لازم بر خوردار نباشد. و البته اين به معناي نفي برخي تلاش هاي صورت گرفته از سوي برخي دلسوزان اين رشته نمي باشد. لكن غرض بيان زيان و ضرري است كه متوجه رشته روابط بين الملل و به تبع آن جامعه به خاطر كم توجهي به اين رشته شده و خواهد شد. رشته روابط بین الملل كه در سال ۱۹۱۹ به عنوان یک رشته دانشگاهی وارد عرصه مطالعاتی اندیشمندان گردید در ايران  هم اکنون در مقطع ارشد و دکتری تخصصی در دانشگاههای تهران ، شهید بهشتی ، علامه طباطبایی، اصفهان ،دانشگاه آزاد اسلامی و … دایر است

مقاطع رشته روابط بين الملل در ايران

الف ) دوره کارشناسی

روابط سیاسی (دیپلماتیک ) یکی از برنامه های علمی و آموزش عالی است که پس ازپیروزی انقلاب اسلامی در ایران با اهداف مشروحه زیر تهیه و تدوین گردیده است .
الف : تربیت کادر سیاسی متخصص و متعهد به مکتب والای اسلام برای انجام وظیفه در سازمان مرکزی امور خارجه و یا نمایند گیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و دیگر نهادهای بین المللی .
ب : تهیه متون تحقیقاتی و اطلاعاتی در زمینه تحولات سیاسی جهان و روابط بین الملل .
ج : تغذیه وزارت امور خارجه و نهادهای تابعه با فرهنگ و سیاست خارجی جوامع مختلف بین المللی .

ب ) رشته روابط بين الملل در مقطع كارشناسي ارشد داراي ۴ گرايش است :

۱. حقوق بين الملل
با گسترش روابط بين الملل و پيچيده تر شدن روابط و مسائل اشخاص و ملتها , مسايل حقوقي نيز شكل جديدي بخود گرفتند و ضرورت گسترش و تدوين قوانين و اصولي جديد , در نهايت منجر به شكلگيري حقوق بين الملل بعنوان يكي از گرايشهاي رشته روابط بين الملل شد
۲. سياست بين الملل
رشته روابط بين الملل از جمله رشته هاي نوپا در عالم سياست به شمار ميرود كه سابقه آن به عنوان يك رشته دانشگاهي حداكثر به سالهاي ميان دو جنگ جهاني برميگردد. سياست بين الملل از مهمترين گرايشهاي رشته روابط بين الملل است كه به كشف, بررسي و علت كاوي رفتار دولتها ( و اخيرا مجامع بين المللي ) در عرصه بين الملل ميپردازد.

۳. سازمانهاي بين المللي

۴. اقتصاد بين الملل

ج )‌ رشته روابط بين الملل در دكتری