معرفی رشته مهندسی برق

امروزه با فراگیر شدن استفاده از انرژی الکتریکی به عنوان یک انرژی کاملاً سازگار با محیط زیست، ضرورت افزایش تولید آن از یک طرف و تقاضای روز افزون برای انتقال، کنترل و پردازش سریع تر اطلاعات در قالب سیگنال های الکتریکی از طرف دیگر، مهندسی برق را به یکی از مهم‌ترین و پرتقاضاترین زمینه‌ های مهندسی در دانشگاه و صنعت تبدیل کرده است. دانشجویان و محققان این شاخه از مهندسی به مطالعه و ارائه ایده های نو در زمینه های مرتبط با الکتریسیته و الکترومغناطیس، مدارهای مجتمع و ادوات نیمه هادی، پردازش، کنترل و مخابره اطلاعات می ‌پردازند.

رشته مهندسي برق در مقطع كارشناسي داراي 5 گرايش الكترونيك، مخابرات، كنترل، قدرت و مهندسی پزشکی ( بیوالکتریک) است. البته گرايش­هاي فوق در مقطع ليسانس تفاوت چنداني با يكديگر ندارند و هر گرايش با گرايش ديگر تنها در 30 واحد يا كمتر متفاوت است. و حتي تعدادي از فارغ التحصيلان مهندسي برق در بازار كار جذب گرايش­هاي ديگر اين رشته مي شوند.

آینده شغلی، بازار کار

امروزه با توسعه صنایع کوچک و بزرگ در کشور، فرصت های شغلی زیادی برای مهندسین برق فراهم شده است و اگر می بینیم که با این وجود بعضی از فارغ التحصیلان این رشته بیکار هستند، به دلیل این است که این افراد یا فقط در تهران دنبال کار می گردند و یا در دوران تحصیل به جای یادگیری عمیق دروس و در نتیجه کسب توانایی های لازم، تنها واحدهای درسی خود را گذرانده­اند.

همچنین یک مهندس خوب باید، کارآفرین باشد یعنی به دنبال استخدام در موسسه یا وزارتخانه ای نباشد بلکه به یاری آگاهی­ های خود، نیازهای فنی و صنعتی کشور را یافته و با طراحی سیستم ها و مدارهای خاصی این نیازها را برطرف سازد. کاری که بعضی از فارغ التحصیلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نیز بوده­اند. و بالاخره یک مهندس مخابرات یا الکترونیک می تواند جذب وزارتخانه های ارتباطات و فن آوری اطلاعات، صنایع، دفاع و سازمان­های مختلف خصوصی و دولتی شود.

کسانی که در رشته مهندسی  برق  فارغ التحصیل می شوند می توانند  پروانه نظام مهندسی گرفته ویک دفتر مهندسی راه اندازی کنند ودر امورطراحی و نظارت  تاسیسات  برقی ساختمان با مهندسین عمران،معماری و تاسیسات مکانیکی  همکاری داشته باشند.

اعضای هیات علمی

 

کارشناسان گروه های آموزشی ، کارگاهها وآزمایشگاهها
آقای غلام حسین  شاملی کارشناس آموزشی دوره های کارشناسی مهندسی برق 53292247