معرفی رشته مهندسی مکانیک

رشته مهندسی مکانیک یک بخش بسیار مهم از علم فیزیک است که از مفاهیم پایه ای علم فیزیک استفاده می کند و آنها را به کار می‌گیرد تا بتوانند به پیشرفت انسان کمک کند. شاید بتوان این رشته را یکی از جامع‌ترین رشته های مهندسی دانست که همه علوم و فنون را برای تولید، تبدیل و استفاده از انرژی و تبدیل حرکت آنها به کار می گیرد. مهندسی‌ مکانیک‌ دارای‌ گرایش‌های‌ طراحی‌ جامدات‌، حرارت‌ و سیالات‌، ساخت‌ و تولید ، مهندسی‌ دریا، مهندسی خودرو و مهندسی هوافضا است‌. اين گروه با در اختيار داشتن آزمايشگا ه ها ،کارگاه تخصصي و همچنین مرکز تحقیقات خودرو، سوخت و آلودگیو با توجه به حضور فعال اعضاء هيأت علمي و تکنسين هاي مجرب در بخش هاي آزمايشگاهي و کارگاهي، توانائي قابل توجهي در انجام پروژه هاي مختلف اعم از پژوهشي و خدمات فني و مهندسي دارد. دامنه فعاليت اين گروه با توجه به امکانات نرم افزاري و سخت افزاري موجود مي تواند دربرگيرنده موضوعات متنوع ديگر، مرتبط با تخصص اعضاي هيأت علمي آن باشد.

بازار کار

افرادی که از این رشته فارغ‌التحصیل می شوند با کار پیدا کردن مشکل ندارند زیرا توسعه سخت‌افزاری و مهندسی، حرکت به سمت تولید داخل و ایجاد تکنولوژی تولید تجهیزات و وسایل در داخل کشور و روی آوردن به خدمات مهندسی در داخل کشور بخاطر محدودیت‌های ارزی و کاهش درآمدهای نفتی باعث شده که بازار کار این رشته داغ باشد. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی و ساخت تمامی ماشین‌آلات و قطعات آنها، اعم از ماشین‌آلات تولیدی تمامی صنایع، لوازم خانگی و تجهیزات پزشکی.
 • طراحی و ساخت تجهیزات مکانیکی نیروگاههای فسیلی، اتمی، خورشیدی، بادی و آبی.
 • طراحی و ساخت تجهیزات و سیستم‌های انتقال و تصفیه آب، سیستم‌های مکانیکی و کنترلی پالایشگاهها وصنایع شیمیایی. طراحی و ساخت تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمانها و اماکن، بالابرها و آسانسورها و سیستم‌های حمل و نقل.
 • ساخت ماشین‌آلات تغلیظ و بازیافت مواد مثل کارخانجات قند، کاغذسازی، سیمان، نساجی، نمک و کنسانتره .
 • طراحی و ساخت وسایل و تجهیزات حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی.
 • ساخت تجهیزات دفاعی مانند تانک، راکت، اژدر و پلهای متحرک
 • ساخت روبات‌ها، بازوهای مکانیکی و سیستم‌های تولید.
 • صنعت خودروسازی.
 • مهندس طراح و ناظرتایسات مکانیکی درسازمان نظام مهندسی ساختمان وبعنوان کارشناس و مشاور فنی در بانک‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و بیمه و شرکت‌های بازرسی و نظارت امور بین‌المللی هم مشغول به کار شود.
 • طراحی خودرو، در طراحی و ساخت ماشین‌های ابزار و حتی در تدوین و تولید برنامه‌های کامپیوتری هم میتواند فعالیت بکند.

 

 

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی برای مهندسی مکانیک وجود دارد. در دوره کارشناسی ارشد 32 واحد و در دوره دکتری  48 واحد درسی ارایه می‌گردد.

رشته‌های مشابه و نزدیک به این رشته

رشته مهندسی مکانیک به عنوان جامع‌ترین رشته مهندسی دارای دروس مشترک با اغلب رشته‌های مهندسی مثل مهندسی دریا، مهندسی شیمی، مهندسی هوا فضا ومهندسی پزشکی و … می‌باشد.

مراکز تحقیقاتی ،کارگاهی و آزمایشگاهی

 • مرکز تحقیقات خودرو، سوخت و آلودگی
 • دارا بودن 9 کارگاه تخصصی(کارگاه ماشین ابزار،کارگاه نقشه کشی صنعتی،کارگاه نقشه کشی با رایانه ،کارگاه عمومی و جوشکاری ،کارگاه اتومکانیک، کارگاه سوخت و احتراق ، کارگاه انتقال قدرت اتوماتیک، کارگاه مدل سازی و ریخته گری و کارگاه شاسی و بدنه و…)
 • دارا بودن 9 آزمایشگاه تخصصی(آزمایشگاه مقاومت مصالح،آزمایشگاه مکانیک سیالات،آزمایشگاه انتقال حرارت،آزمایشگاه کنترل ،آزمایشگاه ترمودینایک،آزمایشگاه مبانی مهندسی برق،آزمایشگاه هیدرولیک وآزمایشگاه دینامیک و ارتعاشات و…)

 اعضای هیات علمی

 

کارشناسان گروه های آموزشی ، کارگاهها وآزمایشگاهها
آقای رضا جهانشاهی کارشناس آموزشی دوره های تحصیلات نکمیلی مهندسی مکانیک (تبدیل انرژی) و مهندسی خودرو(نیرو محرکه) 53292249
آقای غلامحسین  شاملی کارشناس آموزشی دوره های کارشناسی مهندسی مکانیک و مهندسی خودرو 53292247
خانم آرزو امیری کارشناس آموزشی دوره های کاردانی خودرو 53292248
آقای حمزه جلالی کارشناس تعمیرات 53292135
آقای محمدجواد شاملی کارشناس و مسئوال کارگاهها و آزمایشگاه  کاردانی خودرو و مهندسی مکانیک 53292139

53292140