برای ورود به سامانه آموزشیار روی لینک زیر کلیک کنید:

http://edu.iau.ac.ir

دانشجویان ورودی جدید، همه مراحل ثبت نام اعم از ثبت در آموزشیار و غیره در دانشگاه، انجام می شود.

برای مشاهده دستورالعمل ثبت نام دانشجویان نو ورود به سامانه آموزشیار توضیحات زیر را با دقت مطالعه کنید.

برای آشنایی شما با این سامانه و استفاده از امکانات آن موارد زیر را به اطلاع می رساند :

1- آدرس سامانه edu.iau.ac.ir می باشد. در گوگل با جستجوی کلمه “آموزشیار” به راحتی می تواند لینک ورود به سامانه را بدست آورید.

2- نام کاربری و کلمه عبور:

  • دانشجویان ورودی سال 1399 :

نام کاربری : برای دانشجویان ورودی 1399 نام کاربری شماره دانشجویی 14 رقمی است که در هنگام ثبت نام به آنها اختصاص داده شده است. مثال شماره دانشجویی 39919712345678

کلمه عبور: در اولین ورود به سامانه آموزشیار لازم است شماره تلفن همراه شما تایید و فرایند دریافت کد اعتبارسنجی و صحت سنجی شماره تلفن همراه انجام شود و بعد از آن رمز ورود را خودتان تعیین می کنید. در دفعات بعدی برای ورود باید از رمز تعیین شده استفاده کنید. رمز باید حداقل 5 کاراکتر و ترکیبی از حروف انگلیسی و اعداد باشد.لازم به ذکر است نام کاربری ثابت و همان شماره دانشجویی می باشد.

  • دانشجویان ورودی قبل از 1399

نام کاربری : عدد 197 را به ابتدای شماره شناسایی خود اضافه کنید. شماره 11 رقمی حاصل (که با 197 شروع می شود) شماره دانشجویی شما در آموزشیار و همچنین نام کاربری ورود به سامانه خواهد بود. مثال: شماره دانشجویی قدیم 9842921001 – شماره دانشجویی جدید 1979842921001

کلمه عبور : در اولین ورود به سامانه آموزشیار لازم است شماره تلفن همراه شما تایید و فرایند دریافت کد اعتبارسنجی و صحت سنجی شماره تلفن همراه انجام شود و بعد از آن رمز ورود را خودتان تعیین می کنید. در دفعات بعدی برای ورود باید از رمز تعیین شده استفاده کنید. رمز باید حداقل 5 کاراکتر و ترکیبی از حروف انگلیسی و اعداد باشد. لازم به ذکر است نام کاربری ثابت و همان شماره دانشجویی می باشد.

  • توجه کنید: نام کاربری ثابت و همان شماره دانشجویی می باشد و در هنگام وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور، حتما صفحه کلید کامپیوتر یا تلفن همراه انگلیسی باشد.

3-دانشجویان پس از وارد شدن به سامانه دانشجویی می توانند به منوهای زیر دسترسی داشته باشند که هرکدام دارای زیرمنوهایی و با نوع عملکرد مختلف که شامل:

الف) انتخاب واحد ، حذف و اضافه، مشاهده انتخاب واحد، چاپ انتخاب واحد، مشاهده برنامه هفتگی و ..

ب) مشاهده آخرین وضعیت ثبت نام (ترم جاری)

ج) مدیریت مالی نیمسال های تحصیلی، پرداخت شهریه، درخواست وام و..

د) مشاهده نمرات، اعتراض نمرات، ارزشیابی اساتید، کارت ورود به جلسه

ه) تغییر رمز عبور و تغییر نیمسال

تذکر مهم:

طبق اعلام سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی نحوه محاسبه مبلغ پیش پرداخت شهریه (حداقل الزام پرداخت) برای انتخاب واحد در سامانه آموزشیار به شرح زیر می باشد

 معادل ۶۵ درصد بدهی قبلی + شهریه ثابت ترم جدید + ۳۵ درصد شهریه ثابت ترم جدید (به عنوان پیش پرداخت شهریه متغییر دروس انتخابی)

 

نکته مهم: با توجه به انتقال اطلاعات از سامانه قبل به این سامانه (آموزشیار) ممکن است برخی از سوابق تحصیلی (دروس، نمرات، معدل و غیره …) شما به طور کامل منتقل نشده باشد و یا دارای مغایرت باشد. در این خصوص منتظر باشید تا نحوه اعلام آن به دانشگاه اطلاع رسانی شود و بر اساس آن اقدام کنید.

تذکرات مهم و خلاصه در خصوص آیین نامه آموزشی (ویژه مقطع کارشناسی)

– تعداد واحد های انتخابی در هر ترم:

۱- سقف انتخاب واحد برای معدل ۱۲ تا ۱۷ ، ۲۰ واحد می باشد.

۲- اگر معدل دروسی که این ترم پاس کرده اید بالای ۱۷ شود (توجه نمایید: الزامی نیست) می توانید تا ۲۴ واحد هم اخذ نمایید.

۳- دانشجویی که معدل وی زیر ۱۲ هست، مشروط محسوب می شود و باید بین ۱۲ تا ۱۴ واحد بردارد.

۴- کف انتخاب واحد ۱۲ واحد می باشد. زیر این مقدار حذف ترم محسوب می شود.

۵- در هر ترم بایستی حداقل ۱۲ واحد درسی را اخذ نمایند، در غیر اینصورت چنانچه کمتر از ۱۲ واحد انتخاب نمایند، انتخاب واحد آنها لغو و مجبور به اخذ مرخصی می شوند.

تبصره: در نیمسال‌هایی که دانشجو به دلیل رعایت پیشنیازها یا عدم امکان ارائه درس توسط واحد دانشگاهی تا پایان هفته حذف‌ و اضافه کمتر از حداقل واحد درسی مجاز را انتخاب‌نماید بلامانع بوده، اما آن نیمسال جز سنوات تحصیلی دانشجو محسوب می‌گردد و چنانچه میانگین آن نیمسال کمتر از ۱۲ گردد مشروطی به حساب نمی‌آید و نمرات دروس در میانگین کل و نیمسالی دانشجو محاسبه می شود.

تبصره: دقت نمایید دانشجویی که ترم آخر است و مشروط باشد، نیازی به رعایت بند ۳ ندارد.

شایان ذکر است در صورتی ترم آخر میتوانید ۲۴ واحد بردارید که با ۲۴ واحد فارغ‌التحصیل شوید و شرط معدل ندارد مثلا اگر ۲۶ واحد داشته باشید و معدلتان زیر ۱۷ باشد حداکثر ۲۰ واحد انتخاب خواهید داشت و ۶ واحد معرفی به استاد بگیرید و اگر معدل بالای ۱۷ باشد می توانید ۲۴ واحد بردارید و ۲ واحد دیگر را در ترم بعد معرفی به استاد بگیرید.

آموزش انتخاب واحد و حذف‌ واضافه در سامانه آموزشیار

به دانشجویان گرامی توصیه اکید می شود برای آشنایی با نحوه انتخاب واحد و مراحل آن ویدئوی آموزشی موجود در این لینک را به دقت مشاهده نمایند. همچنین توصیه می شود به دلیل نقص سامانه آموزشیار در جست‌وجوی مستقیم دروس، با استفاده از ابزار زیر می‌توانید متون فارسی را به متن قابل جست‌وجو در آموزشیار تبدیل و از آن استفاده کنید. لینک ابزار:amozeshyar.info/change

برای استفاده از این ابزار کمکی وارد لینک بالا شده یا در یک تَب جدید(در کنار آموزشیار) لینک را باز کنید، نام درس مورد نظر خود را وارد کنید و دکمه تبدیل را بزنید، سپس روی متن کلیک کنید تا کپی شود و در آموزشیار جست‌وجو کنید.در قسمت فیلم های آموزشی در پایین همین صفحه نیز به نحوه‌ی استفاده از این ابزار اشاره شده است.

 نکات بسیارمهم و قابل توجه برای انتخاب واحد:

۱- برای ورود به سامانه آموزشیار و به ویژه واریز شهریه فقط ازمرورگر فایرفاکس استفاده نمایید. استفاده از سایر مرورگرها ممکن است باعث خطا در پرداخت شهریه و در برخی موارد عدم نمایش منوها شود.

۲- دانشجویان گرامی لطفا دقت کنید بعد از پرداخت مبلغ در درگاه بانکی، حتما روی قسمت «انتقال به سایت مبدا» یا «انتقال به سایت اصلی» کلیک نمایید تا از سایت درگاه بانکی به سایت آموزشیار منتقل شده و پیام «پرداخت با موفقیت انجام شد» رو مشاهده کنید.درغیر اینصورت در اجرای روند واریز اختلال ایجاد می شود و مبلغ یا به حساب شما برگشت خورده و یا در سامانه آموزشیار در گزارش واریزی برای شما «در حال پرداخت» درج می گردد، که این باعث می شود روند پرداخت ناقص بوده و متاسفانه در اینصورت باید از طریق امور شهریه مشکل را پیگیری نمایید تا اصلاح گردد.

۳- دقت کنید نیمسال تحصیلی 4001 باشد.

۴- جهت انتخاب دروس عمومی از گزینه‌ی “انتخاب کلاس درس از دانشکده دانشجو” استفاده کنید.

۵- جهت جستجوی درس، نام درس را بین %% قرار دهید. (مثال: %مدار%)

۶- برای استفاده از حرف “ی” میبایست از shift x استفاده کنید. ( ي )

۷- پس از اعمال تغییرات روی گزینه “ثبت” کلیک کنید.

۸- درصورتیکه درسی را اشتباهی برداشته‌اید، درس مورد نظر را انتخاب و گزینه “حذف” را بزنید.

۹- وضعیت اعتبار ثبت نام هر درس می‌بایست معتبر باشد.

– وضعیت اعتبار ثبت نام دروس

– در انتخاب واحد و حذف‌ و‌اضافه در صورتی که درسی را اخذ نمودید و در ستون [“وضعیت اعتبار ثبت نام”] ، وضعیت آن [“نامعتبر”] یا خالی بود، بدین معنی است که حداقل یکی از قوانین آموزشی جهت اخذ درس رعایت نشده است و این دروس جزو دروس ثبت نامی شما محسوب نخواهد شد.

– اگر درسی را حذف کنید، عبارت [“حذف شده”] درج می‌شود. اگر آموزش درسی را حذف کند، عبارت [“حذف توسط آموزش”] درج می‌شود.

– تنها در صورتی که عبارت [“معتبر”] یا [“معتبر توسط آموزش”] درج شده باشد، صحیح انتخاب شده است.

– خواهشمند است به وضعیت اعتبار ثبت نام خود توجه داشته باشید.

– رعایت پیش نیاز و هم نیاز
– انتخاب دروس از رشته خودتان (از همدیگر کد درس نگیرید )
– رعایت قواعد دروس عمومی و معارف
– رعایت جنسیت کلاس‌ها
– دقت به محل کلاس‌ها

 مسئولیت انتخاب واحد کاملا با شما است.
در هنگام فراغت از تحصیل به دلیل ارسال لیست دروس به سازمان مرکزی، در صورت اشتباه در انتخاب واحد حتی مسئولین آموزش نیز نمیتوانند شما را یاری کنند.

قابل توجه پذیرفته شدگان خانم: خانم ها در بخش آپلود مدرک نظام وظیفه تصویر کارت ملی را بارگذاری کنند.

راهنمای سامانه آموزشیار